Dietoterapia | MyFoodProfile

Znajdź laboratorium wykonujące testy myfoodprofile

Dietoterapia

Dietoterapia w przypadku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych (błędnie nazywane nietolerancjami pokarmowymi) polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które według wyniku testu laboratoryjnego nie są tolerowane przez organizm. Ważne jest, aby wyniki interpretować zawsze w korelacji z występującymi objawami. Skuteczną metodą leczenia jest dieta eliminacyjno-rotacyjna.

Na czym polega dieta eliminacyjna?

Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów, po spożyciu których pojawiają się dolegliwości związane z nadwrażliwością pokarmową IgG-zależną. Celem takiej diety jest wyciszenie stanu zapalnego toczącego się w jelitach i złagodzenie objawów. Minimalny czas jej trwania to 3 miesiące, ale zaleca się stosowanie diety przez 6 lub nawet 12 miesięcy, a następnie powolne wracanie do artykułów wcześniej wyeliminowanych przy jednoczesnym obserwowaniu reakcji organizmu. W przypadku dużej liczby produktów nietolerowanych warto wykluczyć początkowo tylko kilka z nich, a kolejne wraz z upływem czasu.

dietoterapia

Na czym polega rotacja produktów?

Dieta rotacyjna polega na spożywaniu danego produktu dozwolonego nie częściej niż co 3 lub 4 dni. Wynika to z ryzyka wytworzenia się wtórnej nietolerancji na produkt pierwotnie tolerowany z powodu spożywania go zbyt często. Stosowanie tej zasady ułatwia dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Każdy produkt, który wykluczamy z diety, należy zastąpić odpowiednimi (co najmniej trzema) zamiennikami w obrębie tej samej grupy spożywczej. Pamiętaj, że każda dieta powinna być dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem wieku pacjenta, płci, zapotrzebowania energetycznego, współwystępujących chorób i preferencji żywieniowych, dlatego najlepiej poradzić się specjalisty z dziedziny dietetyki lub lekarza z doświadczeniem w leczeniu żywieniowym.