Znajdź laboratorium wykonujące testy myfoodprofile

Gdzie wykonać badanie myfoodprofile

Gdzie wykonasz test myfoodprofile

utworzone przez | paź 26, 2023

Czy jesteś osobą, która od dłuższego czasu szuka bezskutecznie diagnozy? Byłeś już u wielu specjalistów, a Twoje objawy sugerowały lekarzom wykonanie diagnostyki w kierunku chorób jelit – zarówno na tle zapalnym (np. choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego), jak i czynnościowym (zespołu jelita nadwrażliwego), jednak wyniki badań nie potwierdziły takiego rozpoznania? A może wykluczono u Ciebie alergie pokarmowe, celiakię i nietolerancję laktozy? Unikanie konkretnych produktów spożywczych jest kluczowe przy tych jednostkach chorobowych. Jeżeli mimo to źle się czujesz, warto zastanowić się nad wykonaniem testu myfoodprofile. Jest to badanie w kierunku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych. Na podstawie jego wyniku można ustalić, które produkty spożywcze powinny zostać wyeliminowane czasowo z Twojego jadłospisu. Dieta eliminacyjna ma na celu wyciszenie przewlekle toczącego się stanu zapalnego w jelitach.

Gdzie wykonasz test myfoodprofile

Na górze tej strony znajduje się wyszukiwarka laboratoriów. We wskazanym polu wystarczy wpisać swój adres: nazwę miasta i ulicy. W wynikach wyszukiwania otrzymasz adresy 3 laboratoriów położonych najbliżej Twojego domu, w których możesz wykonać badanie myfoodprofile.

Dowiesz się:

  • w jakich godzinach pracuje dana placówka,
  • które panele myfoodprofile są dostępne w wybranym laboratorium,
  • jak skontaktować się z laboratorium, by poznać więcej szczegółów, np. cenę badania myfoodprofile.

Dlaczego badanie myfoodprofile

1. Łatwe przygotowanie do badania: przed pobraniem krwi nie jest konieczne stosowanie specjalnej diety, a na oddanie krwi można przyjść o dowolnej porze dnia, ponieważ nie trzeba być na czczo. Niezależnie od wybranego panelu badania wystarczy jedna próbka.

2. Przejrzysty wynik: wynik badania myfoodprofile będzie zawierał informację o reakcji organizmu na każdy z 54, 108 lub 216 produktów spożywczych (w zależności od wybranego panelu). Dla ułatwienia wyniki są przedstawiane za pomocą trzech różnych kolorów, które odzwierciedlają nasilenie reakcji organizmu na dany artykuł. Dodatkowo badane produkty spożywcze są uszeregowane według kategorii, np. owoce, warzywa, nabiał.

3. Indywidualny przewodnik dietetyczny: z każdym wynikiem badania myfoodprofile otrzymasz także spersonalizowany przewodnik dietetyczny, który pomoże Ci wdrożyć zmiany w jadłospisie. To praktyczne wskazówki i szablony, ułatwiające proces eliminacji potencjalnie problematycznych produktów.

Który test myfoodprofile wybrać

Do wyboru są 3 profile badania myfoodprofile i aż 7 różnych paneli.

  • Profil podstawowy obejmuje 54 produkty spożywcze.
  • Profil rozszerzony umożliwia sprawdzenie reakcji organizmu na 108 produktów spożywczych.
  • Profil zaawansowany to najszersza opcja, która pozwala na analizę nadwrażliwości Twojego organizmu pod kątem aż 216 różnych produktów spożywczych.

Dodatkowo masz do wyboru panele dopasowane do Twoich indywidualnych preferencji żywieniowych. Jeśli jesteś miłośnikiem diety śródziemnomorskiej, mamy panel przeznaczony specjalnie dla Ciebie – myfoodprofile mediterranean basic lub advanced. Odpowiedni panel znajdą również wegetarianie – myfoodprofile vegetarian extended 1. Wybierz test myfoodprofile, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia,i dowiedz się, jakie produkty spożywcze mogą wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie. Masz możliwość zbadania swojego organizmu pod kątem ponad 200 różnych produktów spożywczych z różnych kategorii.

Znajdź laboratorium w Twojej okolicy, które wykonuje test myfoodprofile! Zrób pierwszy krok i wpisz adres zamieszkania w polu wyszukiwarki.

Artykuł został przygotowany przez:

Aleksandra Świgut
mgr analit. med. Małgorzata Nieżychowska
Dietetyk, Product Manager ds. Nietolerancji Pokarmowych

m.niezychowska@euroimmun.pl
533 734 756

z wykształcenia diagnosta laboratoryjny i dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W EUROIMMUN od 2015 r., pracuje w Dziale Informacji Naukowej, zajmuje się produktami z zakresu nietsolerancji pokarmowych i celiakii. Interesuje się genetyką i badaniami laboratoryjnymi wykorzystywanymi w dietetyce. Nie rozstaje się z rowerem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.