Co wiemy o zespole jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego, zwany też zespołem jelita nadwrażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), to przewlekła choroba funkcjonalna jelit, charakteryzująca się bólami brzucha, zaburzeniami wypróżniania i zmianami w konsystencji stolca. U chorych występują wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów. Wyróżnia się kilka czynników, które mogą wywoływać objawy IBS. Są to:
- stres,
- niektóre produkty spożywcze,
- dysbioza jelitowa,
- przebyte infekcje jelit.
Choć IBS nie zagraża życiu, znacznie obniża jego komfort. W leczeniu tej choroby ważne jest holistyczne i interdyscyplinarne podejście – leki, dieta, aktywność fizyczna oraz techniki radzenia sobie ze stresem. Przy IBS zaleca się stosowanie diety low FODMAP, która polega na eliminacji produktów zawierających łatwo fermentujące węglowodany.
Naukowy eksperyment
Do tej pory powstało wiele artykułów naukowych, w których badacze opisywali poszukiwania związku IBS z nadwrażliwościami pokarmowymi. Do ciekawych wniosków doszli także Polacy. Chcielibyśmy przybliżyć Wam publikację z 2021 r. pod redakcją prof. Lucyny Ostrowskiej z Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Badanie objęło 73 kobiety ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego o typie mieszanym (tzw. IBS-M, ang. mixed). Celem tego badania było porównanie skuteczności trzech różnych planów leczenia dietetycznego, dlatego losowo przydzielono badane osoby do jednej z trzech grup, a każda z nich miała inne zalecenia dietetyczne. Były to:
- dieta low FODMAP,
- dieta eliminacyjno-rotacyjna, oparta na wynikach badania nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych,
- dieta zalecana przez gastroenterologa.
Wyniki badania wykazały istotne różnice w poprawie samopoczucia między grupami. Grupa stosująca dietę eliminacyjno-rotacyjną, opartą na wynikach badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych, wykazywała znaczną redukcję odczuwanych wcześniej objawów IBS, podczas gdy grupa stosująca dietę low FODMAP zgłaszała poprawę tylko w przypadku niektórych objawów. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano znaczącej poprawy.
Spersonalizowana dieta to klucz do poprawy samopoczucia
Badanie to sugeruje, że różne podejścia dietetyczne w leczeniu pacjentów z IBS-M nie wpływają jednakowo na przebieg choroby. Dieta eliminacyjno-rotacyjna oparta na wyniku badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych dała znacznie lepsze rezultaty w porównaniu z innymi dietami. Badanie to jasno pokazuje, jak dużo zależy od leczenia dietetycznego. Jednak, jak widzimy, dieta diecie nierówna i kluczowe jest tutaj indywidualne podejście do danego pacjenta, a nie uniwersalne zalecenia dietetyczne. Naukowcy już nieraz dowiedli, że w przyszłości czeka nas era medycyny spersonalizowanej. Kto wie, być może wynik badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych będzie ważny przy chorobach dietozależnych?
Źródła:
Ostrowska L. et al. Igg Food Antibody Guided Elimination-Rotation Diet Was More Effective than FODMAP Diet and Control Diet in the Treatment of Women with Mixed IBS-Results from an Open Label Study. J Clin Med 2021 Sep 23; 10(19): 4317.
0 komentarzy