Znajdź laboratorium wykonujące testy myfoodprofile

leczenie nadwrażliwości pokarmowych

Czy leczenie nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych jest trudne

utworzone przez | sie 21, 2023

Czy leczenie nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych jest trudne? Nie! Ale wymaga zmiany stylu odżywiania i przejścia na dietę eliminacyjną lub eliminacyjno-rotacyjną. Dzieje się tak dlatego, że jedyną znaną i skuteczną metodą leczenia nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych jest usunięcie na pewien czas z jadłospisu produktów, które według wyniku testu laboratoryjnego nie są dobrze tolerowane przez organizm. Wynik badania wskaże, na które produkty spożywcze organizm chorego reaguje nadmiernie. Ważne, aby wyniki interpretować zawsze w korelacji z występującymi objawami. Dieta eliminacyjna powinna być dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem wieku, płci oraz aktywności fizycznej pacjenta, dlatego najlepiej poradzić się specjalisty z dziedziny dietetyki lub lekarza z doświadczeniem w leczeniu żywieniowym, ponieważ rezygnacja z wielu produktów spożywczych może doprowadzić do niedoboru składników pokarmowych.

Otrzymałem wynik testu na nadwrażliwości pokarmowe IgG zależne – co dalej

Jeżeli odczuwasz przewlekłe dolegliwości i zdecydowałeś się na wykonanie badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych, to tylko kilka kroków dzieli Cię od rozpoczęcia drogi w stronę lepszego samopoczucia.

Po otrzymaniu wyniku konieczne jest przeanalizowanie dotychczasowej diety. Należy wyeliminować z jadłospisu produkty, na które nasz organizm reaguje nadmiernie. Łatwo je znajdziesz na wyniku, ponieważ są zaznaczone na czerwono. Produkty zaznaczone na żółto, czyli takie, na które organizm osoby badanej reaguje umiarkowanie, należy rotować, czyli spożywać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, bacznie obserwując swój organizm. Produkty zaznaczone na zielono można spożywać bez ograniczeń, ponieważ nie stwierdzono na nie nadmiernej reakcji organizmu.

Nasza rada: na początek warto przygotować listę produktów, które spożywa się na co dzień lub przez tydzień prowadzić dzienniczek żywieniowy. Następnie należy przeanalizować, które z tych produktów są zaznaczone na czerwono na wyniku, by ustalić, czy dieta eliminacyjna będzie wymagać wielu wyrzeczeń i rewolucji w porównaniu z zastanymi nawykami żywieniowymi.

Mam nadwrażliwość pokarmową IgG-zależną – jak długo stosować dietę eliminacyjną

Dieta eliminacyjna nie jest dietą na całe życie. Ma na celu wyciszenie przewlekłego stanu zapalnego toczącego się w jelitach. Czas jej trwania może być różny i zależy od indywidualnego samopoczucia pacjenta w tym okresie. Minimalny zalecany czas eliminacji produktów zabronionych to 3 miesiące, ale zaleca się stosowanie jej przez 6 lub nawet 12 miesięcy, a następnie powolne wracanie do produktów wyeliminowanych przy jednoczesnym obserwowaniu reakcji organizmu. W przypadku ponownego wystąpienia uciążliwych objawów należy wykluczyć dany pokarm z jadłospisu na dłuższy czas. Największą trudnością podczas stosowania diety eliminacyjnej jest znalezienie smacznego zamiennika dla ulubionych, lecz zakazanych potraw. Dieta eliminacyjna jest więc świetną szansą na poznanie nowych smaków.

Leczenie nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej – jak poradzić sobie z dietą eliminacyjną

Zdrowa dieta to dieta zbilansowana, czyli taka, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych adekwatnie dla danej osoby: jej wieku, płci i aktywności fizycznej. Z tego względu produkty, które wykluczamy z jadłospisu, powinny zostać zastąpione odpowiednimi zamiennikami w obrębie danej grupy spożywczej, aby uniknąć niedoborów. Jeśli nietolerowanych produktów jest dużo, należy eliminować je z diety stopniowo. Im szerszy panel badania laboratoryjnego, tym dokładniejsza diagnostyka i tym więcej możliwości zamiany produktów nietolerowanych na tolerowane. Szeroki wachlarz alergenów w badaniu myfoodprofile z pewnością ułatwia dobranie odpowiedniej diety eliminacyjnej z zachowaniem zasad zdrowego odżywania. Zmiana sposobu żywienia może być na początku trudna, dlatego warto przed wdrożeniem nowej diety przygotować listę produktów dozwolonych, zakazanych oraz bazę przepisów na dobry początek.

Dieta w przebiegu nadwrażliwości pokarmowej IgG- zależnej – dlaczego należy stosować rotację produktów

Produkty zaznaczone na żółto należy spożywać w rotacji, ponieważ istnieje ryzyko wytworzenia się nowych silnych nadwrażliwości z powodu nadużywania artykułu, który pierwotnie wywoływał umiarkowaną reakcję u osoby badanej. Nie powinno się jeść tych samych produktów częściej niż co 3–4 dni. Stosując dietę eliminacyjną, warto każdy wykluczony produkt zastępować różnymi zamiennikami i rotować je.

Dieta eliminacyjno-rotacyjna jest dobrą okazją, by poznać nowe smaki i zacząć budować większą świadomość tego, co jemy. Rotacja wymusza wprowadzenie nowych produktów spożywczych do jadłospisu, a tym samym pozwala na jego urozmaicenie. Prawidłowo ułożona dieta to dieta zbilansowana jakościowo i ilościowo, taka, która pomaga wyciszyć przewlekły stan zapalny i złagodzić dokuczliwe objawy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.